Galicja i Lodomeria - Ojczyzna przodków
Maj 03, 2024, 20:48:55 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Odpust w Archikatedrze Lwowskiej  (Przeczytany 2647 razy)
Agnes
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 45


« : Wrzesień 06, 2010, 07:45:00 »



Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa

Uroczystość odpustowa w Archikatedrze Lwowskiej jest obchodzona w dniu 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Marian Buczek, który też wygłosił okolicznościowe kazanie. Po nabożeństwie zostały poświęcone kwiaty, zioła oraz pierwsze owoce tegorocznych zbiorów. Na odpust przybyli liczni wierni nie tylko z parafii katedralnej, lecz także z innych kościołów lwowskich.

W swoim kazaniu bp Buczek mówił o niezwykłej, niezastąpionej roli Najświętszej Maryi Panny w dziele odkupienia ludzkości, w dziele zbawienia każdego człowieka. Gdyby nie było Maryi, nie byłoby również Pana Jezusa między nami. „My, wszyscy jesteśmy uczniami Chrystusa Pana. Przyjęliśmy Matkę Najświętszą w czasie naszego chrztu. Matka Najświętsza była sprawczynią pierwszego cudu Chrystusa Pana. Jeżeli człowiekowi jest ciężko, idzie przed obraz lub figurę Matki Boskiej i Ona go wspiera” – zaznaczył.

„Wszyscy Polacy na całym świecie oddają cześć Matce Najświętszej, która jest ich Królową. A przecież Królową została ogłoszona tutaj, w Katedrze Lwowskiej w dniu 1 kwietnia 1656 roku, kiedy po ludzku było już niemożliwe utrzymać wolności Ojczyzny, która była wówczas pod panowaniem szwedzkim. Byli to protestanci, którzy zwalczali kult Matki Najświętszej. Król, widząc, że nie ma rady, upadł na kolana w tej Archikatedrze Lwowskiej. Jego błagania zostały wysłuchane, naród został wyzwolony. Król obrał Ją za Matkę, Królową Królestwa Polskiego i wszystkich ziem, które należały do niego” – przypomniał bp Marian Buczek.

Cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej został koronowany przez sługę Bożego Jana Pawła II. Ojciec Święty podarował złotą różę – znak, że ten obraz słynie z niezwykłych łask. „O tym trzeba pamiętać, tym trzeba się cieszyć i z tego trzeba korzystać” – zachęcił wiernych kaznodzieja.

Ulubioną pieśnią maryjną, a raczej hymnem religijnym mieszkańców Lwowa jest pieśń do Matki Boskiej, nazywanej przez nich „Śliczną Gwiazdą miasta Lwowa”. Jest śpiewana podczas uroczystości i świąt, jest śpiewanaw postawie stojącej, jest również ulubioną pieśnią Lwowian na emigracji.

Zapisane
Agnes
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 45


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 06, 2010, 07:45:15 »

Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryja (fragment)

Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryja,
Matko nasza i Królowa, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Nieba i ziemi Królowa, Maryja,
Opiekunko Miasta Lwowa, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Uciekamy się do Ciebie, Maryja,
Bądź nam Matką tu i w niebie, Maryja,
Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.
Aby winy nam odpuścił, Maryja,
I do łaski swej przypuścił, Maryja, Maryja, Maryja, o Maryja Królowa. Jezus Chrystus, Syn Twój w niebie, Maryja, Wszystko uczyni dla Ciebie, Maryja, Maryja, Maryja, o Maryja Królowa.

Maria Basza

Zapisane
Agnes
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 45


« Odpowiedz #2 : Lipiec 06, 2013, 08:34:05 »





Uczczono patrona miasta Lwowa – św. Jana z Dukli
 http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/reportage/2352-uczczono-patrona-miasta-lwowa-w-jana-z-dukli
Zapisane
Agnes
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 45


« Odpowiedz #3 : Lipiec 06, 2013, 08:35:13 »

Uczczono patrona miasta Lwowa – św. Jana z Dukli
 Opublikowano: czwartek, 04, lipiec 2013 17:24
W prezbiterium kościoła św. Andrzeja (Fot. Konstanty Czawaga)2 lipca we Lwowie, w b. kościele ojców bernardynów pw. św. Andrzeja, użytkowanym obecnie przez ojców bazylianów z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, uczczono patrona miasta – św. Jana z Dukli. Uroczystość, w której wzięli udział franciszkanie z Ukrainy, Polski i Stanów Zjednoczonych, odbyła się na kilka dni przed liturgicznym wspomnieniem świętego, które przypada 8 lipca.



Mszę św. odprawił arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosił o. Dobrosław Kopysteryński, przełożony prowincji św. Michała Archanioła Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie. Przed rozpoczęciem liturgii o. Kopysteryński powiedział, że jego współbracia zakonni razem z wiernymi raz w roku spotykają się w tej świątyni, aby uczcić św. Jana z Dukli, który sprawował tu z posługę duszpasterską, służąc wszystkim ludziom, który zwracali się do niego w sprawach duchowych. Kaznodzieja prosił o wstawiennictwo patrona miasta, aby był on dla wszystkich przykładem żywej wiary, wierności Panu i staranności w wykonywaniu swoich obowiązków.
 

Tegoroczną uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór „Dżereło” (Źródło) z parafii św. Jana z Dukli w Żytomierzu. Zabrakło jedynie pielgrzymów z rodzinnego miasta świętego – Dukli, którzy w poprzednich latach przyjeżdżali do Lwowa.
 

Odprawiana corocznie msza św. w obrządku łacińskim (Fot. Konstanty Czawaga)Po zakończeniu liturgii lwowski metropolita abp Mieczysław Mokrzycki podziękował o. Dobrosławowi Kopysteryńskiemu za to, że co roku przybywa tu ze swoimi współbraćmi, aby również lwowian włączyć w swoją modlitwę, zanoszoną do Boga za pośrednictwem św. Jana z Dukli. Wypraszają w niej potrzebne łaski dla zakonu, modlą się o swe uświęcenie i za tych wszystkich, którzy czczą świętego jako swego orędownika.
 

– W sposób szczególny św. Jan z Dukli wstawia się za mieszkańców naszego miasta – podkreślił metropolita lwowski. Przypomniał, że święty bardzo ukochał to miasto, „dlatego obrało go ono sobie za patrona”. Dodał, że Lwów doświadczał jego szczególnej opieki, obrony przed zarazami i klęskami żywiołowymi, o czym świadczą obrazy na ścianach w prezbiterium. Arcybiskup Mokrzycki zapowiedział również, że w przyszłym roku odbędą się obchody 600. rocznicy urodzin św. Jana z Dukli. Dziękując wszystkim obecnym za wspólną modlitwę, życzył im, aby ten święty patron „nadal orędował za nimi i aby spoglądał na miasto z wielką miłością i życzliwością”.
 

Do roku 1946 w ołtarzu lwowskiego kościoła i klasztoru bernardynów pw. św. Andrzeja spoczywała trumna z relikwiami św. Jana z Dukli. W czasach sowieckich, aż do 1990 r. w zdewastowanej świątyni znajdował się magazyn. Obecnie gospodarzami dawnego konwentu bernardynów są bazylianie. Po II wojnie światowej, gdy relikwie świętego wywieziono do klasztoru bernardyńskiego w Rzeszowie, a następnie do Dukli, we Lwowie zaś władze komunistyczne usunęły nawet jego figurę, w mieście wśród wiernych, zwłaszcza starszych, trwały żywa pamięć i jego głęboki kult oraz duchowa łączność z sanktuarium i pustelnią w Dukli. Uwieńczeniem szerzącej się czci świętego, zarówno w południowo-wschodniej Małopolsce, jak i na Ukrainie, były nawiedzenie Dukli jako miejsca urodzenia św. Jana przez Jana Pawła II i kanonizowanie przezeń zakonnika w Krośnie 10 czerwca 1997 roku.
 

Konstanty Czawaga
 

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dragonworld virginia pomorska zabojcy ik